Setkání Týnců 2014

Koncerty, taneční a divadelní vystoupení, sportovní turnaje i spanilá jízda motocyklů to vše se uskutečnilo na Setkání Týnců v sobotu 21. června v Týnci nad Sázavou. Zúčastnilo se 11 českých a moravských sídel majících ve svém názvu slovo Týnec.

Byla to pro nás prestižní záležitost. Setkání nejenže prohlubují výměnu zkušeností mezi zúčastněnými městy a obcemi, ale jsou také zajímavou společenskou událostí, při které se představí různé zájmové spolky a organizace. Řevnivost jde ale v tomto případě stranou. Potkáváme se jako staří známí, popovídáme si, zavzpomínáme a pochlubíme se novými projekty i záměry,“ řekl starosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka. Týnec nad Sázavou podle něj pořádá toto setkání už popáté.

Kromě pořadatelského Týnce nad Sázavou se letošního setkání zúčastnil Týnec nad Labem, Panenský Týnec, Hrochův Týnec, Týnec u Břeclavi, Třebušín - Horní a Dolní Týnec, Dobrovice - Týnec, Velký Týnec, Týnec u Horažďovic, Chožov-Mnichovský Týnec a Týnec u Klatov. Úměrně tomu stoupl i počet návštěvníků pořadatelského města. Spolu s místními obyvateli si vybrali z pestrého programu. Představily se v něm mimo jiné skupiny Žabky, Next, parkour taneční soubor Poupata, estetické gymnastky Velký Týnec, divadlo Studio 3 a Netopýr, taneční škola Dr. Blanky Takáčové, národopisný soubor Týnečáci, folklorní soubor FK Pohárek, Divoké kočky, kapela NĚCO nebo kapela Ancient Desire.

V soutěžní ringy se proměnila sportoviště v Týnci nad Sázavou i sousedním Zbořeném Kostelci a Peceradech. Do bojů o zajímavé ceny se pustily týmy ve florbale, fotbale, volejbale, bowlingu a stolním tenise. Zkouškou umu a šikovnosti prošla také družstva dobrovolných hasičů.

Rovněž v 10 hodin startoval od Společenského centra turistický výlet k ekofarmě do Krhanic, který pořádali turisti.

Jízdy po městě dopravním vláčkem, které zahrnovaly i komentované prohlídky města, byly po celou dobu ZDARMA. Startovní stanice byla u Společenského centra Týnec a vláček odjížděl každou hodinu od 12:00 do 17:00 hodin.

Ve Společenském centru Týnec byla otevřena kavárna v nově zrekonstruovaných prostorách.

V mateřské škole v Týnci nad Sázavou byl od 9:00 – 17:00 hodin program pro maminky s dětmi a to v podobě keramické dílny, prodejního stánku a šachového turnaje.

Součástí programu byla i spanilá jízda motorkářů, která se uskutečnila u příležitosti 85. výročí zahájení výroby motocyklů značky JAWA. Továrnu, odkud legendární stroje vyjížděly do celého světa, postavil v Týnci nad Sázavou-Brodcích pražský podnikatel Ing. František Janeček. Historii firmy, která městu přinesla velký rozvoj, přiblížila výstava v přízemí městského úřadu nebo prohlídka JAWA muzea na Konopišti, do její současnosti daly nahlédnout zkušební jízdy na motocyklech z aktuální produkce.

Měst se slovem Týnec v názvu je v Čechách patnáct a na Moravě dva. Poprvé se jejich zástupci sešli v roce 1986 v Týnci nad Labem, podruhé o rok později v Týnci nad Sázavou, dalšími v pomyslné štafetě byly Týnec u Břeclavi a Velký Týnec u Olomouce. Organizátoři se mezitím dohodli, že budou setkání pořádat v dvouletých intervalech. Možnosti menších Týnců jsou omezené, proto iniciativu přebrala větší města. Každé setkání má část oficiální, kde si zástupci samospráv předají zkušenosti z chodu obcí, a části sportovní a kulturní, v nichž dostanou příležitost předvést se spolky a sdružení zúčastněných sídel.

„Organizátorem příštího Setkání Týnců za dva roky bude Velký Týnec u Olomouce,“ sdělil starosta Mgr. Martin Kadrnožka.

Jaroslava Tůmova a Michaela Příkopová

Výsledky sportovních turnajů - Setkání Týnců 2014 [PDF 3.12 MB]