Informace z města

Zveřejněno 12. 3. 2025

Jak je to nově s pálením listí

Zákaz se týká mokrého a kontaminovaného listí.

Dne 1. března 2025 vstoupila v platnost novela zákona o ovzduší, která zakazuje pálení shrabaného listí, trávy a ostatní biomasy sesbírané po zimě.

Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší povoluje pouzev otevřeném ohništi spálit jen suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami“. Snahou je předcházet neodbornému a často neúplnému spalování biomasy na zahradách, aby se do ovzduší nedostávaly příliš kontaminované látky, které vznikají např. při nedbalém spalování mokrého listí či při pálení napadených listů a větví.

Co tedy můžeme dělat se starým listím na zahradě?

Listí a trávu nejlépe udáte na kompost, pokud jej máte na zahradě. Pokud ne, je dobré biomasu vkládat do hnědých nádob, do biotejnerů nebo ji odvézt přímo na sběrný dvůr. 

Jak je to s opékáním a grilovačkami?

Na toto se novela zákona nevztahuje. Zákon poukazuje, že v případě zákazu se jedná opravdu o pálení organické mokré hmoty, která nehoří, ale doutná a vytváří nesnesitelný zápach z kouře. Proto je vždy nutné rozdělat si oheň pod špekáčkem ze suchého nenapadeného listí či suchého dřeva z prořezu.

Pálení suchých větví

Pokud spalujete větší množství suchých větví, je to možné při splnění povinnosti ohlášení pálení.

Co se může stát, když i nadále budu spalovat mokré listí na zahradě?

Na základě § 23 odst. 1b uvedeném ve zmiňovaném zákoně o ochraně ovzduší (Zákon č.201/2012 Sb.) se takto dopouštíte přestupku, za nějž můžete dostat pokutu ve výši až 50.000 Kč. 

V případě dotazů či upřesňujících informací se můžete také obrátit na Technické služby Týnec, tel. 317 701 238

 

Zpět na seznam aktualit