Informace z města

Zveřejněno 11. 6. 2024

Finanční ostražitost

Umíte se orientovat v on-line světě?

V pondělí 10. 6. 2024 jsme pro veřejnost připravili další z přednášek z cyklu Zdravého města Týnec, tentokrát na téma Finanční ostražitost v online světě.  Lektorka Eva Pechačová a její tým z České spořitelny přijeli seznámit účastníky s riziky na poli online bankovnictví.

Úvodem lektorky uvedly, kde všude se můžeme setkat s podvodnými útoky na naše finance. Situace je o to vážnější, že útočníci své praktiky neustále vylepšují. Za důležité uvedli především bezpečné přihlašování ve veřejně přístupných wi-fi sítích, které jsou nechráněné. Proto je třeba být opatrný a  nezadávat v těchto sítích citlivé osobní údaje, platební příkazy, či používat informace z občanského průkazu (např. fotografie) apod. Doporučuje se také v telefonu zakázat automatické připojování wi-fi sítí. Důležitá je i pravidelná aktualizace SW a aplikací v mobilních zařízeních. Účastníci si mohli prakticky ověřit pomocí odkazu v QR kódu (haveibeenpwned.com), zda se jim náhodou někdo nesnažil dostat do emailu. Jedna z účastnic záznam o pokus prolomení do e-mailu měla. Pechačová jí okamžitě doporučila změnit heslo do e-mailu. Je potřeba zmínit, že délka hesla je důležitá. Pokud má heslo jen 5 znaků, predátor ho odhalí během jedné sekundy, sedmimístné heslo již trvá minut devět. Více než devítimístné heslo zabere devět let.

Část přednášky se týkala podvodných telefonátů – tzv. vishing. Může Vám např. zatelefonovat „podvodný bankéř“, že se někdo snažil prolomit Váš účet a že musíte urychleně převést všechny finance jinam, a hlavně o tom nikomu neříkat. Tyto peníze končí na účtu útočníka. Pozor si také musíme dávat na tzv. falešné investování, nabídky snadného přivydělání peněz. V tomto případě můžete posloužit jako bílý kůň, tzn., že jim přepošlete peníze na účet. Hrozí zde, že toto jednání může být klasifikováno jako trestný čin praní špinavých peněz.

Lektorky varovaly také před podvodnými prodejci v internetových bazarech. Pro více informací doporučily navštívit www. justice.cz. Nakupovat pouze v ověřených e-shopech by mělo být samozřejmostí. Jako tip doporučily platby pomocí virtuální jednorázové karty.

Lektorky uvedly spoustu příkladů ze své praxe a ukázky kam až to může zajít, pokud se někdo nechá zmanipulovat či poleví ve své ostražitosti. Naštěstí banka se postaví za své klienty a má mnoho nástrojů, jak podvodnou transakci odhalit a zabránit jí. Existují ale případy, kdy transakce jsou vědomě potvrzené a odsouhlasené klienty, kde tomu již nelze zabránit. Uvedly také kroky, co dělat, když máte podezření, že jste se stali obětí podvodu. Přednáška byla zakončena živou diskusí.

Paní Pechačové a dvěma kolegyním z ČS a.s. za poučení z případů jejich praxe a cenné rady velice děkujeme.

Zpět na seznam aktualit