700. narozeniny našeho města

Obrázek -

Oslavy 700. výročí od první písemné zmínky o Týnci nad Sázavou proběhly 23. června před městským úřadem, na hřišti v Náklí, a také v kempu. Od časného rána panoval na parkovišti před úřadem čilý ruch. Technici stavěli podium pro kulturní vystoupení interpretů známých i neznámých, stánkaři vybalovali zásoby jídla a pití v množství, které by zásobilo celé město na několik dní (poprali jsme se s tím statečně, v noci bylo skoro vyprodáno :)), zaměstnanci úřadu naváželi další a další lavičky a stoly. Rozmisťovaly se odpadkové koše, nafukovaly balónky, chystalo občerstvení pro umělce i personál, řešila elektrika, aby všechno klaplo. Dolaďovaly se technické detaily jednotlivých vystoupení. A mezi tím vším ruchem už procházeli sportovci, děti i rodiče na hřiště do Náklí, aby svedli líté boje o vítězství v Memoriálu Standy Jandy, hasiči přijížděli do kempu se svou technikou, aby nám všem předvedli, že oheň, voda, vítr jim strach nenaženou. To dokázali i ukázkou zásahu na řece. Navíc se zájemci mohli svézt po Sázavě na motorovém člunu, což pro mnohé z nás byla premiéra. Město je i z tohoto pohledu velmi krásné.

Hodinu před polednem bylo parkoviště před úřadem plné diváků. Přišli rodiče, babičky, dědečkové, spolužáci a především přišly děti, které hlavní část oslav 700. narozenin našeho města zahájily školní akademií. V pravé poledne starosta města Martin Kadrnožka všechny přivítal a připomněl, proč právě v roce 2018 slavíme 700. výročí: „ Všechny Vás vítám, jsem rád, že vy všichni máte rádi naše město, o kterém se vědělo už v roce 1318. Naše historie se sice začala psát žalobou, ale je vidět, že nic není černobílé. Díky žalobě, díky sporu o pozemky jsme se dnes sešli, abychom oslavili naše město. Náš Týnec nad Sázavou. Příjemnou zábavu.“

Školáci i školáčci z mateřinky tančili, zpívali, skvěle svůj program moderovali, jedno hezčí vystoupení střídalo druhé. Mnoha maminkám zatrnulo, když viděly děti, které své krásné číslo absolvovaly v plavkách, jak jim předepisovala role. Sluníčko si ten den tak nějak asi vzalo dovolenou, ale školáci do toho šli s takovým nasazením, že jim zima nejspíš vůbec nebyla. Pěvecký sbor s klávesovým doprovodem Pavlíny Kleinové připomněl známé melodie, stejně jako kytara Jany Vackové a zpěváčci s písničkou přímo věnovanou našemu městu. Gymnastky předvedly, že v jejich tělech nejspíš nejsou kosti. Jak jinak si vysvětlit tu krásu, eleganci a pružnost, se kterou cvičily na lavičkách, žíněnkách a k tomu ještě rozzářené úsměvy. Taneční soubor Čiperky dovedl všechny přítomné do 14. hodiny, kdy začala dětská show s diskotékou pod taktovkou rádia Blaník.

Krásně navázal hravý zpěvák Voxel, jehož písničky si s chutí a ve výborné náladě zpívali i Ti, kteří je do té doby vůbec neznali. To ovšem neplatilo u dalšího vystupujícího. Zpívali také úplně všichni, snad i ptáci se naladili na stejnou notu a dokonce i slunce na chvíli vykouklo. Písničky tohoto pana zpěváka však znají úplně všichni. Václav Neckář svými hity a energií, ač už od dob Šíleně smutné princezny uběhlo v Sázavě hodně vody, rozezpíval opravdu celé město. „Jsem rád, že tu s Vámi jsem, už toho také hodně pamatuji, ale Vaše město je přece jen starší. Přeji Vám všem krásnou zábavu.“ Divadelníci divadelního spolku Netopýr nás následně rozesmáli vtipným zpracováním klasické pohádky Perníková chaloupka. Moderátor radia Blaník pak ohlásil poslední vystoupení tohoto dne. Tím byl Xindl X a jeho kapela. Popelka, V blbém věku, Buď klidná jako voda a další hity, které do té doby znala většina z nás jen z rádií. Následoval dlouhotrvající poslech, podepisování a focení se zpěvákem, který z Týnce odjížděl, vypadalo to, že skoro nerad, až hodně pozdě večer.

A ještě je nutné připomenout, že týneckým tenistům se ten den podařil “majstrštyk“ a suverénně postoupili z okresní soutěže do kraje. Gratulujeme!

Po 21. hodině, za mírného deště, odstartovala after party s Horváthy a tančilo se až do rána. Ke správné „vesnické“ tancovačce patří i pořádná rvačka, takže plné ruce práce měli i naši městští strážníci, ale vše dobře dopadlo. Ani chlapi nelili pivo z oken, asi proto, že jsme slavili venku :).

Bylo to krásné, slavit přišli úplně všichni, kteří mohli. Děkujeme Vám všem za krásnou atmosféru, za to, že máte své město tak rádi a přišli jste mu popřát.

Příští rok slavíme 701. výročí, tak si to zopakujeme, co říkáte? :)

.
obrázek - Václav Neckář
Václav Neckář
Datum: 23.06.2018
Autor: Lenka Morávková
Velikost: 60935 bajtů
obrázek - XIndl X
XIndl X
Datum: 23.06.2018
Autor: Lenka Morávková
Velikost: 68842 bajtů
obrázek - Voxel
Voxel
Datum: 23.06.2018
Autor: Lenka Morávková
Velikost: 67521 bajtů
obrázek - Malé tanečnice
Malé tanečnice
Datum: 23.06.2018
Autor: Lenka Morávková
Velikost: 72543 bajtů
obrázek - Hasiči v akci
Hasiči v akci
Datum: 23.06.2018
Autor: Lenka Morávková
Velikost: 82350 bajtů
obrázek - Vítězní tenisté
Vítězní tenisté
Datum: 23.06.2018
Autor: neznámý
Velikost: 38844 bajtů

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru