Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou

Obrázek -

Festival Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou přilákal v sobotu 12. května do Náklí v Týnci nad Sázavou na 5 stovek návštěvníků. Zejména děti využily prostor parkoviště, které se jim na odpoledne stalo malířským plátnem. Na asfaltové ploše tvořily obrazy naší řeky a všeho, dle jejich očí, krásného. Dílo se jim dařilo tak dobře, že sluníčko pozvalo déšť, ať se také přijde podívat. Což nebyl, přiznejme si, úplně šťastný nápad :).

Kromě malování si děti mohly vyzkoušet řadu her a soutěží – třeba „výlov“ rybníka, střelbu na loď či překážkovou dráhu z pneumatik. Ty odvážnější se pustily lanovkou přes řeku nebo Sázavu přešly suchou nohou po mostě z raftů. Na festivalu si ale přišli na své i dospělí. Mohli si dát pivo nebo limonádu, koupit bylinkové likéry, mastičky, mlelo se obilí a pekly placky. Zpestřením programu byl křest „Kuchařky Čisté řeky Sázavy“. Ta vznikla jako poděkování maminkám, babičkám, tetám a všem, kteří dobrovolníkům při jarním úklidu řeky chystají svačinky v podobě bábovek, koláčů, chlebíčků, pomazánek, buchet.

V rámci festivalu byly v Týnci nad Sázavou zasazeny dva Stromy svobody – u Hotelu Týnec a před městským úřadem. Postarali se o to starosta města Martin Kadrnožka, patronka projektu Čistá řeka Sázava a kampaně Stromy svobody Aneta Langerová a ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Každý mohl zasazeným stromům popřát do jejich dlouhého života a napsat své přání na papírový lipový lístek.

Projekt Čistá řeka Sázava je čistě dobrovolnickou nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč krajem Středočeským a Vysočinou. Spolu se společností Posázaví o.p.s. akci organizují MAS Lípa pro venkov z.s., a Královská stezka o.p.s. Letos se do úklidu řeky a jejího širokého okolí zapojilo na 3 500 dobrovolníků, kteří dohromady sesbírali přes 30 tun odpadu. Festival Drž Rytmus s Čistou řekou Sázavou byl nejen poděkováním těmto dobrovolníkům, ale také oslavou naší řeky - oslavou Sázavy.

Čtrnáctý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 12. do 14. dubna 2019.

Lenka Morávková


Obrázek -

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru