Informace z města

Zveřejněno 17. 2. 2025

Vůněmi ke zdraví

Aromaterapie pro veřejnost

Ve středu 12. února 2025 jsme uspořádali „voňavou“ přednášku s názvem Aromaterapie pro podporu zdraví.  Pozvali jsme aromaterapeutku Janu Urbanovou ze společnosti Santala v Benešově. Akce se konala v rámci Zdravého města Týnec.

Lektorka zahájila přednášku mottem, kterého bychom se měli držet: „co mi voní, to mi pomáhá“. Měli jsme také možnost přivonět si k mnoha vzorkům esenciálních olejů a silic.

Dozvěděli jsme se, že vůně citrusů a máty peprné je vhodná na povzbuzení (u astmatiků je potřeba být opatrný). Na pohodu a zklidnění je vhodná levandule lékařská, proti stresu heřmánek římský a mandarinka. Na deprese lektorka doporučila esence růže, bergamotu a šalvěje muškátové.

S nachlazením pomáhá eukalyptus (zahlenění) a kadidlo (suchý dráždivý kašel). Vhodným způsobem je také inhalace, kdy do ohřáté vody dáme 1 kapku máty, 1 rozmarýnu a 2 kapky levandule. Zbývá už jen ručník přes hlavu a nad nádobou inhalovat. Celkově naši imunitu podpoří jedle, smrk, borovice nebo cypřiš.

Vůně rozmarýnu, citronu či máty kadeřavé, které můžeme i inhalovat, pomáhají zlepšit koncentraci.

Na únavu a nevolnost je účinná vůně citrónu. Ta také pomáhá od bolestí hlavy, stejně jako bergamot, máta, majoránka, nebo levandule. Senioři ocení difuséry nebo nebulizéry s vůněmi levandule, pomeranče nebo rozmarýnu, protože pomáhají s orientací, zklidněním či lepším spánkem.  

Existuje bezpočet vonných kombinací, které však bývají individuální.  Např. chceme-li použít éterický olej na pokožku, je ho potřeba naředit v dalším oleji, např. jojobovém či mandlovém. Záleží na potřebě rychlosti vstřebávání.

Závěrem nás lektorka seznámila s rozdíly mezi éterickými a esenciálními oleji (přírodní) a vonnými oleji, které jsou vyrobeny synteticky.

Děkujeme lektorce za užitečné tipy. Více se můžete dozvědět na stránkách www.santala.cz.

Zpět na seznam aktualit