Výstava v Týnci nabídne ojedinělý výlet do historie posázavských hradů

Srdečně Vás zveme 22. ledna od 14 hodin na vernisáž výstavy na Městském úřadě v Týnci nad Sázavou. Výstava potrvá až do konce března 2015.

Ojedinělý výlet do historie nabídne od 23. ledna do 30. března výstava na městském úřadě v Týnci nad Sázavou. Představí modely a „oživlé“ obrazy posázavských památek, které vznikly v rámci projektu Po cestách a hradech doby Karla IV. Součástí expozice bude také deset panelů přibližujících cestování ve středověku. Modely i obrazy patří k výstupům partnerského projektu, který společně realizovaly Posázaví o.p.s., Rakovnicko o.p.s. a MAS Pomalší o.p.s. Pohromadě budou k vidění poprvé a naposledy, řekl ředitel Posázaví o.p.s. Václav Pošmurný.

V rámci projektu vznikly reálné modely hradů Týnec a Kostelec v měřítku 1 : 150 o rozměrech 180 krát 130 centimetrů. Zachycují podobu těchto památek kolem roku 1350, zhruba 100 let před jejich vrcholným obdobím. Osud hradu Kostelec později zpečetila vojska Jiřího z Poděbrad a zůstala z něj pouze zřícenina. Zastavit se nepodařilo ani postupné chátrání týneckého hradu.

Modely hradů podle návrhů Radka Míky, za odborné konzultace Mgr. Františka Záruby, zpracovali Miroslav Koranda a Jan Stehlík ve firmě M'PLAN s.r.o. Po skončení výstavy by se měly stát součástí expozice Městského muzea v Týnci nad Sázavou.

Na výstavě budou k vidění také obrazy Lubomíra Kupčíka nazvané Oživlý středověk, které zachycují někdejší možnou podobu hradů Týnec, Kostelec, Zlenice a Stará Dubá a život v jejich blízkém okolí. Po skončení výstavy budou obrazy instalovány přímo k těmto památkám.

Výstavu na týnecké radnici doplní panely pojednávající o cestování ve středověku, které se na jaře stanou součástí venkovní expozice v areálu hradu v Týnci nad Sázavou. Podkladem pro vznik těchto panelů byla brožurka Cestování ve středověku aneb Příručka středověkého poutníka. Vyšla v nákladu 12 000 kusů a k dostání je v informačních centrech, knihovnách nebo kanceláři společnosti Posázaví o.p.s. v Benešově.

Cílem projektu Po cestách a hradech doby Karla IV. bylo podnítit zájem obyvatel regionu a turistů o místní památky. Projekt přiblížil středověký způsob života a cestování, jeho součástí byly také investice do zázemí a zpřístupnění památkově chráněných objektů hradů Pořešín a Zlenice, pořízení prostředků pro prezentaci historie a kulturního dědictví nebo soutěž pro školy nazvaná Strážci památek. Více informací o projektu je na www.posazavi.com.

Regionální památky jsou jedním z témat propagace, na které se společnost Posázaví o.p.s. zaměřuje. Letošní rok bude také ve znamení spisovatele Jana Morávka (1888–1958), který objevil kraj kolem řeky Sázavy a jeho rázovité obyvatele pro širší veřejnost. Poctou Janu Morávkovi bude druhý ročník festivalu Mezi řekami 2015, na jehož přípravě se Posázaví o.p.s. podílí. Je také jedním z organizátorů vzpomínkových akcí na bitvu u Jankova, od níž letos uplyne 370 let. Významné události regionu propagovali zástupci Posázaví o.p.s. na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně a chystají se také na pražský veletrh Holiday World.

Jaroslava Tůmová

obrázek - Hrady
Hrady
Datum: 19.01.2015
Autor: Alena Kořínková
Velikost: 39508 bajtů

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru