Za půl milionu tři projekty

Obrázek -

Týnec nad Sázavou letos poprvé pro Vás - obyvatele města připravil participativní rozpočet. V jeho rámci nabídl 500 tisíc korun na realizaci Vašich nápadů, které budou přínosem pro zkvalitnění života ve městě.

Sešly se čtyři zajímavé projekty, každý z úplně jiné oblasti. Jeden navrhovatel nakonec vzal svůj nápad zpět, tak se vybíralo ze tří následujících projektů.

První je určený především dětem. Mateřská školka navrhla kvetoucí a jedlou zahradu. Ta vznikne v jejím areálu, a promění tak přírodní zahradu na přírodní učebnu. Díky vybudování kvetoucí a jedlé zahrady se dětem přiblíží růst a zrání některých plodových rostlin. Dostanou možnost o rostliny pečovat a sledovat jak příroda pracuje. Tímto přirozeným způsobem získají pracovní návyky, mají možnost být u toho a vidět tyto zázraky na vlastní oči. Formou hry se tak naučí ohleduplnému chování k živé přírodě.

Druhý nápad ocení milovníci psů. Psí škola v Týnci chybí, a díky přihlášenému projektu se jí dočkáme. Oplocený a profesionálně vybavený obecní cvičák nabídne místo, kam mohou chovatelé zajít se svým psem a samostatně nebo pod dohledem certifikovaného trenéra provádět výcvik jeho poslušnosti. Informovanost majitelů, výcvik základní poslušnosti psa a jeho socializace přispívají ke klidné a bezpečné atmosféře ve městě, a také pomáhají minimalizovat zdravotní rizika.

Třetí nápad nás zavede do historie a k odkazu našich předků. Na starém týneckém hřbitově se nachází neogotická, léta neudržovaná hrobka kdysi významné rodiny Micků. K hrobu se delší dobu nikdo nehlásí a hrobka chátrá. Proto se navrhovatel projektu rozhodl nad hrobem převzít záštitu a pravidelně se o něj starat, aby mohla být zachována památka na rodinu, jejíž člen byl prvním starostou Týnce.

Od 4. do 22. května jste hlasovali pro návrh, který Vás nejvíce oslovil. Vyhrála kvetoucí a jedlá zahrada, na druhém místě se umístil projekt Psí škola a třetí místo obsadila rekonstrukce hrobky rodiny Micků. Všechny tři projekty dohromady se vešly do 500 tisíc korun, které město v rámci participativního rozpočtu uvolnilo. Dobrou zprávou tedy je, že ještě v letošním roce dojde k realizaci projektů Kvetoucí a jedlá zahrada a Rekonstrukce hrobky rodiny Micků. Psí škola zatím zůstane v areálu ČSCHO u městského úřadu, vzhledem k tomu, že její umístění do Chrástu nad Sázavou na louku u kostela, místní občané odmítli. Nově by měla škola vzniknout po revitalizaci území v Náklí v tomto prostoru.

Město Týnec nad Sázavou děkuje všem, kteří se do prvního ročníku participativního rozpočtování zapojili. Už nyní můžete vymýšlet nové projekty, které přihlásíte do dalšího ročníku participativního rozpočtu v příštím roce. Těšíme se na ně a jsme hrdí, že je v našem městě tolik aktivních lidí, kterým záleží na místě, kde žijí. Děkujeme.


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru